ثبت پهپاد، صدور سند و پلاک و مجوز پرواز


تصاویر و اسکرین شات سامانه های فوق مربوط است به تاریخ بهمن ماه 99


ما در حوزه پهپادهای غیر نظامی که عموما پهپادهای شرکت Dji است، دو اصطلاح رایج داریم که شفافیت در این دو مورد پاسخگوی سوالات بسیاری از عزیزان و استفاده کنندگان در این حوزه است.

1. ثبت پهپاد یا صدور سند و پلاک پهپاد که به آن شناسنامه هم گفته می شود. (انجام این مورد الزامی ست)
2. مجوز موقت پرواز (طبق قوانین انجام این مورد هم الزامی ست)

توضیحات کامل در خصوص سند و پلاک پهپاد و کوادکوپتر در ایران

1. سند و پلاک و یا شناسنامه پهپاد برای کلیه پهپادها الزامی ست و شخص خریدار و دارنده پهپاد باید بعد از خرید خود از شرکت های مجاز و معتبر این حوزه نسبت به تهیه آن اقدام نماید. این مورد را باید مستقلا خودتان از طریق سامانه های زیر اقدام نمایید. در صورتی که تهیه سند و پلاک را به شرکت فروشنده واگذار کرده اید از نظر ما کارتان را پیچیده کرده اید و واسطه ای را بین خود و سامانه های صادر کننده سند و پلاک ایجاد کرده اید. توصیه می کنیم این مورد را خودتان مستقیم انجام دهید و برای پر کردن فیلدهای ثبت نام در سامانه ها از شرکت فروشنده کمک بگیرید.

دریافت سند و پلاک پهپاد از سازمان هواپیمایی کشوری

طبق مصوبه ها و بخش نامه های صادر شده توسط سازمان های تصمیم گیر این حوزه و همچنین نامه منتشر شده در سایت سازمان هواپیمایی کشوری، تنها ارگان صادر کننده سند و پلاک پهپاد، سازمان هواپیمایی کشوری معرفی شده است. شما باید از طریق وب سایت UAS.cao.ir نسبت به ثبت نام برای تهیه سند و پلاک پهپاد اقدام نمایید. هم اکنون به دلایلی این فرآیند در سازمان هواپیمایی کشوری به طول خواهد انجامید که مدت زمان آن و چرایی این فرایند زمان بر و طولانی در سازمان هواپیمایی کشوری از دایره پاسخگویی ما خارج است و در این مورد باید خود شما عزیزان تماس گرفته و پیگیر این مورد باشید.

اسکرین شات از سایت سازمان هواپیمای کشوری که خود را به عنوان صادر کننده رسمی مجوز معرفی کرده است. (بهمن 99)

اسکرین شات از سامانه سازمان هواپیمایی کشوری بهمن 99


دریافت سند و پلاک از مرکز ساماندهی پهپادها

از سوی دیگر مرکزی به نام مرکز سازماندهی پهپادها که ریشه شکل گیری آن به اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران و کارگروه پهپاد این اتحادیه می رسد، از طریق سامانه UAVregister.ir نیز در این حوزه اقدام به صدور سند و پلاک می نماید. در این مرکز شما می توانید به صورت آنلاین دوره قوانین و مقررات را طی نمایید و طبق یک فرآیند مشخص سند و پلاک پهپاد خود را دریافت نمایید. شایان ذکر است اولین فعالیت های مربوط به ساماندهی حوزه پهپادهای غیر نظامی نیز از کارگروه پهپاد این اتحادیه شکل گرفت و آغاز شد. 

اسکرین شات از سامانه مرکز ساماندهی پهپادها (بهمن ماه 99)

برای ورود به دو سامانه بالا باید VPN و فیلترشکن خود را خاموش کنید.


برای سند و پلاک پهپاد چه کار کنیم؟

با توجه به عدم خروجی صدور سند و پلاک از درگاه رسمی سازمان هواپیمایی کشوری که مسئول اصلی این حوزه در کشور است پیشنهاد می کنیم حتما در UAS.cao.ir سامانه سازمان هواپیمایی کشوری ثبت نام کرده و از فرآیند ثبت نام پرینت تهیه کنید و پیگیر تایید و صدور سند و پلاک خود باشید. قطعا در حال حاضر تنها مرجع صدور سند و پلاک این سازمان است و به طبع در آینده با توجه به تصمیمات جدید در این سازمان و دیگر ارگان های مرتبط، شاهد خروجی ملموسی در این خصوص خواهیم بود. با توجه به فعالیت سامانه دیگر به نام مرکز ساماندهی پهپادها UAVregister.ir که در بالا نسبت به آن توضیحاتی داده شد می توانید در این سامانه نیز ثبت نام و سند و پلاک خود را تهیه نمایید تا حداقل برگه، پلاک و سندی مکتوب در دست خود داشته باشید.


مدارک و شرایط دریافت سند و پلاک پهپاد

برای دریافت سند، پلاک و شناسنامه پهپاد و ثبت آن نیاز به مدارک خرید پهپاد از شرکت های معتبر این حوزه دارید. همچنین در حال حاضر نیاز به گواهینامه دوره قوانین و مقررات پهپاد دارید، زمانی که در فرآیند ثبت پهپاد خود قرار بگیرید، نحوه ثبت نام و شرکت در این دوره به شما گفته خواهد شد. شرکت در این دوره الزامی ست. جدا از این گواهینامه به یک سری مدارک هویتی دیگر نیز نیاز دارید و همچنین گواهی سوء پیشینه.

حتما در دوره آموزش اپراتوری و خلبانی پهپاد نیز شرکت نمایید و نسبت به آموزش اصولی پهپاد خود اقدام نمایید. شرکت در این دوره فعلا برای صدور سند و پلاک الزامی نیست ولی بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

هدف نگارنده این متن توضیح کامل نسبت به فضای فعلی موجود در این حوزه است و خواننده این محتوا باید خود صحت و سقم موارد فوق را شخصا بررسی و در صورت صلاحدید و تمایل خود اقدام نماید و نگارنده در این خصوص هیچ گونه مسئولیتی ندارد.

تصویر لیست کامل مدارک برای اخذ سند و پلاک از سازمان هواپیمایی کشوری
تصویر لیست کامل مدارک برای اخذ سند و پلاک از مرکز ساماندهی پهپادها


دریافت مجوز پرواز پهپاد

2. از سوی دیگر به صورت قانونی پرواز در فضای شهری با پهپادها به صورت کامل ممنوع است. در صورت پرواز در فضاهای شهری حتما باید در تهران از قرارگاه ثارالله مجوز موقت پرواز تهیه نمایید و در شهرستان ها نیز از شورای تامین فرمانداری ها این مجوز را بگیرید. گفتنی است دریافت مجوز موقت پرواز تنها از طریق نامه نگاری از سوی شخصیت حقوقی با ذکر دلیل پرواز با ارگان های نام برده میسر است و خارج از این رویه پاسخی را دریافت نخواهید کرد.

همچنین می توانید با مطالعه محتواهای زیر نسبت به مناطق ممنوع اطلاعات کسب نمایید و قبلا از پرواز فضای پرواز خود را از نظر ممنوعیت های پرواز بررسی نمایید.

شناسایی مناطق ممنوعه پرواز به کمک سایت Map.xed.ir
راهنمای نقشه خوانی سایت Map.xed.ir
معرفی مناطق ممنوعه پرواز شرکت Dji


خلاصه موارد در خصوص مجوزهای پرواز با پهپاد

حتما جدا از گواهینامه دوره قوانین و مقررات پهپاد، در دوره خلبانی و آموزشی اپراتوری پهپاد شرکت کنید. می توانید این دوره را در شرکت نگاه آسمان یا دیگر مراکز معتبر و مجاز ببینید.
با توجه به توضیحات فوق حتما اقدام به ثبت پهپاد و تهیه سند و پلاک نمایید.
در حمل و نقل پهپاد خود از گیت های فرودگاهی درصورتی که برنامه کاری دارید اقدام به نامه نگاری با پلیس فرودگاه نمایید و نامه خود را به همراه داشته باشید. مضمون نامه معرفی نامه اشخاص و پهپادهایی که به همراه شماست با درج جزئیات آن باشد.
همیشه سند خرید یا فاکتور خرید پهپاد خود و همچنین مدارک شناسایی هویتی و سند و پلاک پهپاد را به همراه داشته باشید.
حتما قبل از پرواز با پهپاد به دقت فضای پیرامونی خود را بررسی نمایید
از پرواز در فضاهای حساس، خاص و شلوغ پرهیز کنید.
در صورت پرواز در فضاهای شهری حتما اقدام به دریافت مجوز پرواز از سازمان های مرتبط که در بالا توضیح داده شد، نمایید.


سخن پایانی ...
سعی خواهیم کرد محتوای فوق را با توجه به فضای فعلی این حوزه با گذشت زمان بروز رسانی کنیم. این محتوا و درج قوانین و مقررات اعلامی در این متن مربوط است به بهمن ماه سال 99. در صورتی که این محتوا را در زمان های دیگر می خوانید در خصوص صحت و سقم آن و برقراری قوانین و مطالب درج شده، مستقیما خودتان تحقیق کنید و صحت و سقم آن را بررسی نمایید. (در این خصوص هیچ گونه مسئولیتی بر عهده نگارنده و نویسنده این محتوا و درگاه منتشر کننده نمی باشد.)

مقررات وسایل پرنده هدایت پذیر از دور (پهپادها) Cad 9002 هواپیمایی کشوری (اسفند 97)
طبقه بندی پهپادها از نظر سازمان هواپیمایی کشوری برای دریافت مجوز و پلاک